خانه » مقاله ها » مقاله های عمومی » کدام بهتر چربی ها را میسوزاند پیاده روی یا دویدن؟
کدام بهتر چربی ها را میسوزاند پیاده روی یا دویدن؟

کدام بهتر چربی ها را میسوزاند پیاده روی یا دویدن؟

وقتی صحبت از پیاده روی می شود این موضوع فکر ما را مشغول میکند بدویم یا پیاده روی سریع کنیم کدامیک ما را زودتر به هدفمان که همان کاهش وزن است میرسانند؟کالری سوزی افراد دونده چه فرقی با افراد دارد که پیاده روی سریع می کنند؟

اگر قصد کاهش وزن دارید، باید بدانید که اگرچه پیاده ‌روی بسیاری از سودمندی ‌های بهداشتی را داشته باشد، اما تعداد زیادی از پژوهش ها حاکی از آن است که دویدن ممکن است بهترین ورزش برای کاهش وزن باشد.

افراد هنگام دویدن چه بر روی تردمیل و چه در جاده، دو و نیم برابر بیشتر از پیاده‌ روی کالری می ‌سوزانند. به‌عبارت‌دیگر، یک شخص ۷۲٫۵ کیلوگرمی که با سرعت ۱۳ کیلومتر در ساعت می‌ دود، در هر ساعت ۸۰۰ کالری در ساعت می سوزاند، درحالی ‌که پیاده‌روی با سرعت ۵٫۶ کیلومتر در ساعت حدود ۳۰۰ کالری انرژی می‌ سوزاند.

علاوه بر این، دویدن نسبت به پیاده ‌روی بهتر منجر به تنظیم هورمون های اشتها می گردد.

البته دویدن نقاط ضعفی هم دارد: دویدن استرس بیشتری بر بدن وارد می‌ کند و خطر ایجاد آسیب‌ هایی مانند زانوی دوندگان، کشیدگی ‌های عضلات همسترینگ و درد جلوی ساق پا را حتی در آزموده ‌ترین دوندگان افزایش می ‌دهد.

با این حال پژوهشگران تاکید می کنند هنگامی به هر علتی نمی ‌توانید بدوید،پیاده روی می تواند بهترین گزینه بعدی باشد. پیاده ‌روی بر روی تردمیل، می ‌تواند سرعت سوخت ‌و ساز و شدت نسبی ورزش را بالا ببرد. البته می توانید شیب تردمیل را برای افزایش تاثیر پیاده روی بیشتر کنید.

جالب است بدانید که پیاده‌ روی با سرعت ۲٫۷ کیلومتر در ساعت بر روی تردمیلی با زاویه شش درجه می ‌تواند راهبرد کارآمدی برای کاهش وزن در افراد چاق باشد و درعین‌حال به کاهش خطر آسیب ‌دیدگی مفاصل اندام‌ های تحتانی کمک کند.

نکته دیگر این که، افزایش سرعت پیاده‌روی تقریبا همیشه سودمند است و افرادی که پیاده ‌روی سریع انجام می‌ دهند، نسبت به دیگرانی که سرعت پیاده‌روی‌ شان کمتر است، در معرض خطر کمتر مرگ ‌و میر قرار دارند.

منبع : آکاایران

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir/

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*